Načo si dať pozor pri nákupe fasádneho lešenia.
16.8.2024
Výber lešenia
V prvom rade je asi najdôležitejší výber správneho typu lešenia.
Ak ste domáci kutil, prípadne potrebujete spraviť drobné opravy okolo domu a stačí Vám jedna alebo dve kocky lešenia, tak je v podstate jedno, aké lešenie si vyberiete. V prípade ak ste stavebná firma alebo si plánujete založiť požičovňu lešenia, predpokladá sa, že budete postupom času rozširovať svoj sklad lešenia o ďalšie komponenty alebo m2. V takomto prípade by ste sa mali zamerať na lešenie, ktoré ma široké zastúpenie na slovenskom trhu a taktiež aj vo svete.
Najviac rozšírené lešenia sú typ Plettac P70 alebo typ Bauman Layher L73. Tento typ lešení vyrába viacero výrobcov a majú bohaté zastúpenie na Európskom trhu aj vo svete. Nákup chýbajúcich komponentov nebude pre Vás problém, nech ste kdekoľvek. Taktiež tieto typy lešenia od rôznych výrobcov sú medzi sebou kompatibilné.
Vyhnite sa nákupu neznámeho lešenia, ktoré bolo dovezené niekde zo zahraničia. Takéto lešenia častokrát nemajú zastúpenie v našej krajine a komponenty k ním sú ťažko dostupné. Možno ich aktuálny nákup niekde na miestnom bazári je výhodný, ale v budúcnosti rozšírenie lešenia alebo kúpa strateného komponentu bude pre Vás problémová alebo dosť finančne nákladná.
Údaj „cena za 1 m2“ je relatívny pojem!
Cena za 1 m2 lešenia je strašne zavádzajúci údaj, keďže do m2 lešenia sa ráta aj 2 m nad poslednú podlahu, na ktorej stojí pracovník. Veľký cenový rozdiel potom tvorí to, či zostava lešenia je nastavená skôr do výšky alebo do dĺžky, keďže pri dĺžke sú rátané prázdne m2.
Mnohí nie úplne féroví predajcovia do m2 rátajú aj to, že sa pracovník natiahne 1 m do každej strany. Úplný vrchol toho celého je to, že napočítajú do m2 lešenia, koľko sa ešte dokážete dvihnúť na nastaviteľných nohách. V ponukách typu 100 m2 za XXXX € častokrát chýba plný počet zábradlí, prielezové podlahy a dostatočný počet diagonál.
Vyžiadajte si preto u predajcu lešenia stále počet komponentov a jednotkové ceny daných komponentov, aj keď každý profesionálny predajca by Vám to mal poskytnúť sám. Vyhnete sa tak situácii, kde nakúpite menej komponentov, ako by mala daná zostava obsahovať a ešte vo vyššej sume, ako by ste čakali.
Aké vybrať podlahy? Drevené alebo oceľové?
Jasné že oceľové! Oceľové podlahy majú mnoho výhod. Hlavnou výhodou oceľových podláh je ich dlhá životnosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Väčšina typov lešenia má na oceľových podlahách úchyty na manipuláciu, vďaka ktorým sa podlahy pohodlne prenášajú a montujú do rámov lešenia. V neposlednom rade by sme mali vziať do úvahy ich nižšiu hmotnosť a protišmykový vzor na povrchu, ktorý chráni pracovníkov proti pádu a pošmyknutiu na lešení.
Hlavnou výhodou drevených podláh je, že sa na nich dobre sedí :-D a samozrejme ich nižšia cena v porovnaní s oceľovými podlahami. Taktiež majú výhodu použitia na stavebných kozách. Nevýhoda drevných podláh je ich nižšia životnosť a obťažnejšia manipulácia vďaka ich váhe a chýbajúcim úchytom.
Každopádne by sme pri nakúpe lešenia mali dbať hlavne na bezpečnosť.
Sídlo spoločnosti
REPKA group s.r.o.
Letná 1081/33,
Stará Ľubovňa 06401
IČO: 46830251
DIČ: 2023618223
IČ DPH: SK2023618223
© 2025 REPKA group s.r.o. Všetky práva vyhradené
Tvorba webstránky - KRAVE studio